Историјат школе

ОШ „Прва војвођанска бригада“ је имала првобитни, радни назив „Ново Насеље“ који је добила по, у то време новијем делу града Новог Сада. Пошто је настала у неко друго време, њен оснивач, односно инвеститор има име из тог периода. Оснивач је Самоуправна интересна заједница за основно и предшколско образовање и васпитање Нови Сад. Пројекат Школе је урадио дипломирани инжењер архитектуре Алберт Јосиповић из завода за физичку културу Новог Сада. Извођач Радова је био РО „Неимар“ Нови Сад чији је одговорни руководилац градње био Ковачић Недељко, дипломирани инжењер архитектуре, а надзорни орган је био „Урбис“ из Новог Сада чији представник је Драган Пејић, дипломирани инжењер архитектуре.Почетак градње је био 1. фебруара 1979., а завршетак градње 13. септембра 1980. године.
Укупна инвестициона вредност објекта је била 80 000 000 ондашњих динара.У склопу школе је истовремено направљена спортска сала, предвиђена за савезни ранг такмичења са површином 1500 квадратних метара.
Школа се налази у центру модерног насеља у улици Сељачких буна б.б. у Новом Саду.

Наша школа је једна од најлепших у Новом Саду и по свом спољњем изгледу и по ентеријеру. Једна од њених највећих вредности је спортска хала на којој би позавиделе многе школе и у Европи. Она је предвиђена за спортске манифестације највишег ранга.

Просторије за извођење наставе су и кабинетског типа и типа учионица предвиђене за разредну наставу каква се изводи на млађем школском узрасту. Посебну вредност чини компјутерски кабинет са двадесетак савремених рачунара. Када је једна делегација из Холандије недавно долазила у Нови Сад у оквиру акције пружања помоћи школама у Новом Саду, били су запањени да тако нешто модерно постоји код нас.Једнако су лепе и за наше стандарде прилично луксузне канцеларије и зборница, са исхоблованим и лакираним паркетима и теписима, укусним засторима на прозорима и томе слично. Имамо и врло савремену кухињу са свим пратећим инвентаром. Наши ученици су већином становници насеља Бистрица, тако да имају велику привилегију да дођу у школу пола сата након буђења. Доста наставника живи у близини школе, мада руку на срце ни они који живе мало даље немају никаквих проблема да не касне на часове, захваљујући добрим путевима и саобраћају у Новом Саду у коме је све некако на дохват руке.

Оно што наша школа нема је право ђачко двориште. Смештани смо и притешњени између стамбених зграда тако да не можемо ни музику да пуштамо за време великог ђачког одмора јер наши суседи не могу да се одморе када дођу са посла. За дивно чудо свако дрво које посадимо у том тесном дворишту је опстало иако у њему свакодневно дефилује око 1700 темпраментне деце. Ипак, о парку и воћњаку не можемо ни да сањамо.

Школу ПВБ одликује и модерна спортска хала. Веома је пространа, добро осветљена, са добром подлогом и добром опремом. Трибине могу да приме негде око 500 гледалаца. Једно време су у њој одржаване и кошаркашке утакмице клубова из прве лиге. Својим амбијентом подстиче спортски дух наших ученика и вреоватно није случајно да смо ми годинама једна од најуспешнијих школа у Србији када је спорт у питању. 

Друга одлика добре опремљености наше школе је модерна компјутерска учионица. Још 1997 године смо имали једну од најмодернијих компјутерских учионица, са двадесет модерних умрежених компјутера. Захваљујући томе многе генерације ученика са стекле одлично знање о раду на компјутеру.

Школска библиотека је још једна од упечатљивих обележја наше школе. Одликује се поприлично богатим књижним фондом, поготово кад се узме у обзир да школа постоји тек 25 година. Посебну вредност библиотеке чини велики број књига које има ширу белетристичку и научну вредност од подручја деловања школе и уже стручних интересовања наставника. Другим речима, у нашој библиотеци, сви, од ученика, родитеља и радника школе могу наћи занимљиве теме за развој богаћење знања.